top of page

Karbon Siyahı (N772/N550/N330)

Karbon siyahı, amorf (şekilsiz) karbonun bir türüdür ve yüzey alanı-hacim oranı yüksek bir maddedir. Aktif karbona göre daha düşük bir yüzey alanı-hacim oranı olmasına rağmen yaygın olarak kullanılan nanomateryaller arasındadır. Lastik sektöründe, plastik, boya ve pigment sanayi gibi birçok farklı sanayi kolunda kullanılmaktadır.

Yapısına ve kullanım oranına bağlı olarak kauçuk bazlı maddelerin dayanıklılığını, kuvvetini, rengini geliştirmekte ve genel performansını arttırmaktadır.

Kauçuk sanayinde dış lastik, kauçuk ayakkabılar ve her türlü kauçuk ürünlerinde kullanılır. Kauçuk ürünlerde performans ve ambalaj özelliklerini artırıcı etkiye sahiptir. Kauçukta takviye edici dolgu madde olarak kullanılan karbon siyahı, aşınmayı zorlaştırır ve dayanıklılık verir.

Lastik sanayisinde yüksek dayanıklılık, işlenebilme özelliklerinin iyileştirilmiş olması, yırtılma ve aşınmaya dirençlilik gibi özellikler önemlidir.

Plastik sanayinde ise ultraviyole ışınlarından koruyan tıbbi aletlerde, elektrik kablolarında ve yapıştırıcı özelliğe sahip bantların yapımında kullanılır. 

N121   N326   N375   

N220   N330   N550    

N234   N339   N660 

bottom of page